CHCEME LEPŠÍ ŽIVOT NA VIDIEKU

Kresťan na vidieku je iniciatívou Fóra kresťanských inštitúcií. Iniciatíva Kresťan na vidieku sa zameriava na zlepšovanie kvality života na vidieku. Našou víziou, aby mali ľudia možnosť žiť dobrý život na vidieku. Chceme informovať, vzdelávať a prepájať ľudí a súčasne ponúkať riešenia pre sebestačnejší život na vidieku. Naším najbližším cieľom je vytvoriť udržateľné nástroje na vzájomnú komunikáciu, vzdelávanie, spoluprácu a zdieľanie riešení. Naše hodnoty sú kresťanská láska, angažovanosť, inovatívnosť, spolupráca a trvalá udržateľnosť.Sme skupina ľudí, ktorým záleží na tom, aby ľudia mohli žiť na vidieku dobrý život. 


Spoločne pripravujeme semináre a workshopy. Prepájame odborníkov, politikov i aktivistov.


Zorganizovali sme semináre na Orava, Liptove i na Spiši. Vytvorili sme sieť desiatok ľudí, ktorým na vidieku záleží.Ivka Németová

Volám sa Ivka a mám sen: aby všetci ľudia, a to hlavne ľudia na Slovensku, integrálne kráčali životom – skrze spojenie viery, chudobných a prírodu. Uvedomujúc si „jednu komplexnú sociálno-environmentálnu krízu“ súčasnej spoločnosti, hlásanú pápežom Františkom, vnímam svoje poslanie v službe Rómom a „vyradeným“ ľuďom, ktorú prepájam so starostlivosťou o prírodu. Venujem sa permakultúre a pracujem v útulku Oáza na vidieku pri Košiciach, kde aj žijem 🙂

Facebook pageKresťan na vidieu
Janko Kerpčár

Moje meno je Ján. Som ženatý a mám jedno dieťa. Od narodenia po súčasnosť žijem na vidieku. Často si zaspomínam, ako vidiecky život vyzeral pred 25 rokmi a ako vyzerá dnes. Vidím veľký rozdiel v tom, že sa to uberá smerom, že si radšej všetko kúpime, ako vypestujeme, alebo vychováme. Aj to ovocie a zelenina, čo sme si niekedy v obchodoch kúpili, už nie je to, čo kupujeme dnes. Bol by som nerád, ak by na nejaký čas zatvorili obchody a nemali by sme ani čo do úst. Preto vnímam, že Boh nám dal pôdu ako jeden veľký dar, ktorý je tu pre nás a netreba ho zanedbávať.

Katarína Liptáková

Moje meno je Katka. Žijem v Poprade a mám dve deti. Mám obavu ako bude vyzerať ich budúcnosť pri pokračovaní súčasného nastavenia hodnôt globálnej spoločnosti a preto ľudstvo pápež František pozýva uvedomiť si nevyhnutnosť zmien v životnom štýle, výrobe a spotrebe, aby bolo možné bojovať s oteplením Zeme, ktoré človek spôsobuje svojou činnosťou. Ukončila som štúdium biológie, ekológie a ochrany prírody a v našom tíme sa chcem venovať téme životného prostredia.

Facebook page
Viliam Oberhauser

Bývam 20 rokov v dedinke, ktorá zásluhou starostu a mnohých ľudí, ktorí v nej žijú je rok čo rok krajšia. Trápi ma však odcudzovanie ľudí a to, že mladí odchádzajú preč za prácou a už sa späť nevracajú. Domy po ich rodičoch zostávajú prázdne. Nemusí to tak byť. Dnes sú možnosti ako vrátiť do našich dediniek plnohodnotný život a kresťania na vidieku ešte majú tú silu, aby súčasný stav zmenili. Svojimi celoživotnými skúsenosťami by som rád tomu pomohol.

Martin Magáč

Stojím uprostred krajiny a vnímam tú božiu stvoriteľskú krásu v každom ročnom období, cítim osviežujúci vietor na tvári, hrejivé slnko, očistujúci dážď, pokojnú snehobielu perinu, priateľskosť a žičlivosť susedov v dedine, to málo a predsa to všetko je vidiek. Som v srdci presvedčený, že vidiek je to najlepšie miesto pre život kresťana. V žilách mi koluje gazdovská krv aj napriek hriechom, ktoré nás každá doba oberá o to cenné, obhospodarovať našu plodnú zem, chovať mnohoraké užitkové plemená, vytváraťpriateľský komunitný život s presvedčením, že je to Bohu milé a správne. Som Martin a poteším sa priateľstvu s tebou na našom spoločnom vidieku.

Miroslav Frišnič

Pracujem ako vývojový pracovník v oblasti výrobných technológií.