V piatok 31. januára 2020 sa v Košiciach uskutočnil ďalší zo seminárov Laudato si, ktoré pripravuje Fórum kresťanských inštitúcií v rámci iniciatívy Kresťan na vidieku. Zúčastnili sa na ňom približne dve desiatky záujemcov o danú problematiku. Hovorilo sa o projekte Ceferino, ktorý predstavili Michael Ryan a Tadeáš Gavala.

Michael Ryan pochádza z Anglicka, viac ako 40 rokov sa venoval výrobe drevených výrobkov. Na základe podnetu, ktorý dostal v Sabinove, prišiel s programom tvorby pracovných miest pre Rómov a Slovákov na východnom Slovensku. Tadeáš Gavala už 13 rokov pracuje na zlepšení života chudobných Slovákov a Rómov na východnom Slovensku. Stál pri zrode kapely F6, vytvoril Umelecké centrum F6, ktorého cieľom je zmieriť Rómov a Slovákov a podporiť rómsku kultúru a umenie.

Pracuje na projekte, kde budú Rómovia zaúčaní v drevorezbárskych prácach a tiež v stavaní drevených štartovacích domčekov, čím sa aj zvýši ich zamestnanosť. Zároveň je oficiálnym poradcom pre záležitosti a integráciu Rómov pri PSK.

Prítomní mali aj možnosť pozrieť si aj niektoré výrobky z ich dielne.

Ďalšou prednášajúcou bola Ivana Vágášiová, ktorá priblížila, prečo sú domy z prírodných materiálov (zo slamy) výhodné a zdravé. Okrem toho, že sú ekologické, pri ich výrobe je spotrebovaných menej emisií, vieme presne z čoho sú postavené a tiež majú veľmi dobré tepelno-izolačné vlastnosti a zároveň je tam dobrá zvuková izolácia. Na záver Peter Lešak predstavil stavby z konopného betónu, vyzdvihol význam poréznosti materiálu bez potreby riadenej ventilácie a zároveň bez úniku tepla.

“Sme radi, že aj kresťanov zaujímajú témy životného prostredia a života na vidieku a že hnutie Kresťan na vidieku sa teší záujmu ľudí a postupne rastie. Podujatie Prírodného staviteľstvo je dobrým príkladom, ako žiť bližšie k prírode, k ľudom i k Bohu,“ zhodnotil podujatie predseda FKI Tomáš Kuzár.