Pripravované semináre

Pozývame Vás na jedinečný seminár pre kresťanov s názvom Laudato si v praxi. Na seminári sa dozviete, ako je možné žiť ekologicky, udržateľne a zároveň radostne.

V malých mestách a dedinách žije veľa kresťanov, ktorí chcú niečo dobré urobiť pre svoju obec a komunitu, no často sú sami a ani nevedia kde začať. Mnoho mladých rodín sa chce vrátiť domov, no chýba im práca alebo aspoň sieť podobne zmýšľajúcich ľudí, ktorí vedia pomôcť či poradiť. Aj v roku 2020 pripravujeme ďalšiu sériu stretnutí, na ktorých budeme vytvárať priestor pre systematické angažovanie sa kresťanov na vidieku. Aktuálne je spustené prihlasovanie na dva pripravované semináre: PRÍRODNÉ STAVITEĽSTVO – 31. januára 2020 v Ekolore v Košiciach-Barci (pri Katastrálnom úrade) a ZDRAVÁ ZÁHRADA – 22. február 2020 v Coworkingu v Poprade (Nám. Sv. Egídia 11/22).

Semináre sú určené pre kresťanov, ktorí žijú na vidieku a tiež pre mladých, ktorí sa túžia presťahovať na vidiek. Na stretnutiach budete mať možnosť oboznámiť sa s iniciatívnou Kresťan na vidieku, hovoriť s inšpiratívnymi hosťami so Slovenska aj zahraničia, spoznať nových podobne zmýšľajúcich ľudí a s pracovnou skupinou pripravovať aktivitu možno aj vo vašej obci.

Program seminára Laudato si v praxi

Seminár o PRÍRODNOM STAVITEĽSTVE – piatok 31. január 2020 od 16.00 do 19.00 hod.

Na seminári sa bude hovoriť o projekte CEFERINO – vzdelávanie / zamestnávanie Slovákov a Rómov v drevovýrobnom podniku a zároveň o tom, prečo sú domy z prírodných materiálov výhodné a zdravé.

Michael RYAN – pochádza z Anglicka, viac ako 40 rokov sa venoval výrobe drevených výrobkov. Na základe podnetu, ktorý dostal v Sabinove, prišiel s programom tvorby pracovných miest pre Rómov a Slovákov na východnom Slovensku. Spolu s Tadeášom Gavalom pracujú na projekte Ceferino.

Tadeáš GAVALA – žije v Prešove, je ženatý. Už 13 rokov pracuje na zlepšení života chudobných Slovákov a Rómov na východnom Slovensku. Stál pri zrode kapely F6, vytvoril Umelecké centrum F6, ktorého cieľom je zmieriť Rómov a Slovákov a podporiť rómsku kultúru a umenie. Pracuje na projekte, kde budú Rómovia zaúčaní v drevorezbárskych prácach a tiež v stavaní drevených štartovacích domčekov, čím sa aj zvýši ich zamestnanosť. Zároveň je oficiálnym poradcom pre záležitosti a integráciu Rómov pri PSK.

Ivana VÁGÁŠIOVÁ – rozprávať bude o tom, prečo sú domy z prírodných materiálov výhodné a zdravé, a prečo by sa ich malo stavať oveľa viac.

Seminár ZDRAVÁ ZÁHRADA – sobota 22. február 2020 od 09.00 do 16.00 hod.

Ide o trojdielny vzdelávací seminár, ktorý bude zameraný na udržateľnosť a permakultúra v praxi – Spoznaj vzťahy medzi živými tvormi, vodou a pôdou v Tvojej záhrade. Lektormi semináru budú:

  • Ivana Németová – študovala záhradnú a krajinnú architektúru v Nitre. Pracovala v Škole permakultúry a v roku 2019 absolvovala úplný kurz permakultúrneho dizajnu. Momentálne rozvíja iniciatívu Kresťan na vidieku a venuje sa sociálnej práci a udržateľnosti komunít v spolupráci s Gréckokatolíckou rómskou misiou. Udržateľný prístup k životu, k ľuďom a k prírode – integrálnu ekológiu – vníma ako súčasť kresťanskej viery.  
  • Ľubomír Slavkovský študoval záhradnú a krajinnú architektúru v Nitre. Po ukončení vysokej školy sa venuje realizáciám záhrad a projektovaniu. V roku 2019 absolvoval úplný kurz permakultúrneho dizajnu a ovocinárstva.

31. január 2020 (Ekolor, Košice-Barca). REGISTRÁCIA SPUSTENÁ

22. február 2020 (Coworking, Poprad). REGISTRÁCIA SPUSTENÁ